Més serveis Grup Solfinc

QUÈ PASSA SI NO ES FA LA DECLARACIÓ D’UN PIS LLOGAT?

DECLARAR PISO ALQUILER

A l’hora de fer la declaració de la renda (autoliquidació de l’IRPF), el propietari d’un pis de lloguer pot aplicar una reducció del 60% sobre el rendiment net calculat (art. 23.2 de la Llei d’IRPF) si es fa la declaració de el pis llogat, destinat a habitatge. Per tant, només tributen pel 40% de les rendes obtingudes pel lloguer de pis. Declaració pis llogat

Dit article estableix:

“Aquesta reducció només és aplicable respecte dels rendiments declarats pel contribuent.”

Però, què passa si NO he declarat el lloguer de pis? I si he declarat menys? Puc aplicar-me aquesta reducció de l’60%?

Basant-se en la cita anterior, l’Administració negava la possibilitat d’aplicar aquesta reducció en la liquidació resultant. No obstant això, la recent sentència de Tribunal Suprem de 15 d’octubre de al 2020 (recurs núm 1439/2019) ha aclarit que:

“La declaració d’IRPF és una autoliquidació (no una declaració com comunament se l’anomena).”

Pel que, d’acord el principi de regularització íntegra, l’Administració ha d’aplicar la reducció del 60% sobre el rendiment calculat fins i tot en el cas de no haver estat declarat els ingressos del lloguer.

Així que, tant si no declares el pis o declares almenys, en la liquidació resultant, l’Agència Tributària està obligada a aplicar la reducció del 60% sobre el rendiment que s’hagi calculat. En cas contrari, es podrà recórrer la liquidació.

Si necessites informació sobre aquest tema o qualsevol altre, pots posar-te en contacte amb l’equip d’assessories mitjançant la nostra pàgina web o trucant-nos a l’93 458 83 05 ext.2.

D’altra banda, segueix el nostre contingut al Bloc, Facebook, Instagram o Twitter per a més contingut de el sector.

Comparteix-ho :

Altres notícies que et poden interessar: